State Top 10 Finishers

2019 Boys State Top 10 Finishers

Division 1

 

1  Jake Krause  Hortonville  15:34

2  Cael Grotenhuis  Slinger  15:42

3  Gavin Kuhlenbeck  Hamilton  15:43

4  Joshua Truchon  West Allis Hale  15:45

5  Nicholas Holmes   Nicolet  15:48

6  Nolan Richey  Kimberly  15:54

7  Jack Scherer  Oshkosh North  15:56

8  Ryan Hartman  Wausau West  15:56

9  Julian Gary  Madison West  16:03

10  Charlie Wesley  Arrowhead  16:06

Division 2

 

1  Lucas Florsheim  Shorewood  15:58

2  Leo Richardson  Edgewood  16:11

3  Zach Slevin La Crosse Logan  16:16

4  Riley Siltman  Evansville  16:22

5  Jack Brolin  Edgewood  16:33

6  Vicente Janik  Wisconsin Lutheran  16:37

7  Tracy Bye  La Cross Logan  16:37

8  Shane Griepentrog  Valders  16:38

9  Jack Reiter  Freedom  16:39

10  Nathan Baker  Grafton  16:42

Division 3

1  Christian Patzka WI Heights/Barn  16:08

2  Matthew Marcinske  Birchwood  16:14

3  Hunter Krepline  Brillion  16:25

4  Andrew Skemp  Aquinas  16:26

5  Gunner Schlender Brillion  16:31

6  Gabe Hoerter  Pacelli  16:31

7  Parker Schneider  Durand  16:36

8  Josh Woller  Oconto  16:37

9  Jarret Carpenter  Cashton  16:37

10  Johnathon Nowacki  Athens  16:44

2019 Girls State Top 10 Finishers

Division 1

 

1  Kora Malecek  Onalaska  17:44

2  Lauren Pansegrau  Middleton  18:14

3  Roisin Willis  Stevens Point  18:20

4  Kate Sperka  Muskego  18:26

5  Riley Collett  Fond du Lac  18:26

6  Brooke Edwardson  Kimberly  18:29

7  Kate Kopotic  Sun Prairie  18:34

8  Genevieve Nashold  Madison West  18:39

9  Anna Fauske Kaukauna  18:40

10 Aisa Longnecker  De Pere  18:43

Division 2

 

1  Kayci Martensen  Southwestern  18:19

2  ​Anna Gallagher  Two Rivers 18:50

3  Molly Desotell  Notre Dame  18:57

4  Bella Lozier  Shorewood  19:00

5  Rachel Ulrich  Osceola  19:10

6  Jessica Wilson  Little Chute  19:16

7  Mikaela Helloing  Two Rivers  19:17

8  Laura Beghin  Wisconsin Dells  19:17

9  Kaitlyn Carlson  St. Croix Central  19:18

10 Annie Higgins  Xavier  19:19

Division 3

1  Abby Bartel  Weyauwega-Fremont  18:52

2  Samantha Herrling  WI Heights/Bar 19:09

3  Katelyn Chadwick  Poynette  19:30

4  Brooklyn Luebke  Manitowoc Luth.  19:42

5  Molly Heidorn  Colfax  19:43

6  Anelise Egge  Kickapoo/LaFarge  19:44

7  Abri Brown  Boscobel  19:44

8  Lana Blumer  Chetek-Weyerhaeuse  10:45

9  Hannah Constable  Johnson Creek  19:46

10  Marissa Ellenbecker  Edgar  19:47

Past Seasons

 

2018

2013

2008

2003

 

2017

2012

2007

2002

 

2016

2011

2006

2001

 

2015

2010

2005

2000

2019

2014

2009

2004

1999

© 2019 by Wisconsin Cross Country Coaches Association.

    Proudly created with Wix.com

A list of our sponsors will be in the footer.

  • w-facebook